O medu

vše, co jste chtěli vědět o medu a báli jste se zeptat...

 

Který med je kvalitnější, květový nebo lesní?

Květové medy mají většinou světlejší barvu. Jsou vysoce stravitelné díky vyššímu obsahu glukózy (hroznového cukru) a tím vhodné jako vysoce hodnotný doplněk výživy dětí, rekonvalescentů, sportovců aj. Obsahují pylová zrna rostlin, na kterých včely sbírají nektar a obohacují tím med o významné látky přírodního charakteru s povzbuzujícími účinky (rostlinné hormony, éterické oleje, aromatické látky). Lesní medy jsou zpravidla tmavší, což způsobují rostlinná barviva obsažená v míze rostlin. V porovnání s květovými medy obsahují větší množství minerálních látek a stopových prvků. Zvýšený obsah vyšších cukrů a vyšší obsah redukujících cukrů (glukózy a fruktózy) znamená pro organismus při trávení vyšší energetickou náročnost. Výživná hodnota květových a lesních medů se v obecném měřítku příliš nevychyluje.

Proč některé medy krystalizují (cukernatí) hned po vytočení a jiné za měsíc nebo i později?

Květové medy cukernatí zpravidla dříve než medy lesní. Krystalizace květových medů je způsobena většinou vyšším obsahem glukózy, která má specifickou vlastnost vytvářet krystaly. V lesních medech je většinou větší obsah fruktózy (ovocného cukru) a tím mají nižší předpoklad ke krystalizaci a zůstávají delší dobu v tekutém stavu.

Znamená krystalizace medu jeho nižší kvalitu nebo její porušení?

Určitě ne! Krystalizace je přirozená vlastnost květových medů. Zkrystalizovaný med si uchovává všechny cenné látky a vlastnosti. Může se zkrystalizovaný med rozehřívat, aniž by ztratil svoji hodnotu? Krystalizovaný med v otevřené sklenici je možné zahřívat ve vodní lázni opatrně do 45°C. pozor na přehřátí medu nad 50°C, tím by se zničily některé hodnotné látky, jejichž ztráta ba měla vliv na kvalitu medu.

Jak med uskladňovat?

Vysoký obsah cukrů v medu má samokonzervační účinky. I přesto je nutné dodržovat určitá pravidla skladování. Med skladujeme výhradně v uzavřeném obalu (sklo, keramika aj.) v suché, tmavé místnosti, při přibližně stejné teplotě kolem 15°C a relativní vzdušné vlhkosti 60%. Negativně působí přímé sluneční paprsky.

Jak kvalitní je tuzemský med?

Tuzemský med je vysoce kvalitní a jeho význam po této stránce není u nás ještě doceněn. Díky velmi přísným veterinárním a hygienickým opatřením se řadí naše medy mezi nejkvalitnější na světě. Zejména květový med je vhodný jako velmi hodnotný doplněk dětské výživy, někdy je lékaři doporučován i k léčení některých alergií.

Co obsahuje náš med?

- Fruktóza …30-38%

- Glukóza …26-33%

- Voda …17-20%

- Vyšší cukry …1-10%

- Sacharóza …1-10%

- Minerálie …0,1-1,0%

- Enzymy …0,1-0,6%

- Organické kyseliny …0,1-0,5%

- Aminokyseliny …0,1-0,5%

- Vitamíny …0,1%

- Hormonální látky

- Barviva

- Vonné látky